Bir Unbiased Görünüm bursada gezilecek doğal yerler

Uludağ eteklerindeki şelalenin aktığı dar boğaz, huy sporları ile uğraşanların telaki noktası. Odun kızdırmainde, kiremitte tereyağı ile pişirilen alabalıklarıyla meşhur... Read more

Vadi içinde, eğimli bir sahada, 4,5-5m x 10m ebadında taş örek ortasına açılmış niş ile ön kısmında bir havuz bulunur. Çevresinden çıhun hamam... Read more

Cumalıkızık, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlamlı bir Osmanlı vakıf köyüdür ve Uludağ’ın şimal eteklerinde kurulmuş olan Kızık köylerinden biridir. Uludağ’ın kuzeyindeki yalçın etekler ile vadilerin beyninde pıtrakışıp mütebaki havali köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir.

Bithynia bölgesinin antika dönemdeki önemli kentlerinden biri olan Nikaia, Bursa ilinin kestirmece 80 kilometre kuzeydoğusunda, çağcıl İznik ilçesinin bulunmuş olduğu alanda taraf kırmızıır. Site, İznik Gölü’nün şarki kıyısında konumlandırılmıştır.

Apolyont adı ile de aşina Uluabat Gölü, göç yollarında olmasından dolayı en lüks akarsu kuşuna ehil olmasıyla da meşhurdur. RAMSAR tarafindan saye şeşna münfailtır.

Her dü yönden duhuli bulunan In, girişlerinin yalman olması sebebiyle turizme kapalı olmakla beraber profesyonel kepezcı ve mağvasıtalar aracılığıyla tercih edilmektedir. İçinden... Read more

Antigonos`un MÖ 301 yılındaki İpsos Savaşı`nda öldürülmesinden sonra site, Kocaman İskender`in gayrı bir generali Lysimakhos`un egemenliği altına girmiş ve Lysimakhos kentin adını karkaloriın ismine ithafen Nikaia olarak değkonutirmiştir.

Bölgeye adını veren 11 çağlayan, yılların yorgunluğunu bir anda insanoğlunun üstünden silip atabilecek bir etkileyiciliğe ehil.... Read more

Bu web sitesi ne efsus ki Genel ağ Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Genel ağ Explorer 10 ve üstü bir güruhme yükseltiniz.

DOĞAL GÜZELLİKLER Bursa'da yeşil kuşak kapsamında, kente ongun oksijen, yeni dinlenme ve sağlamlıklı spor alanları kazandırmak için 1998 senesinde "Soğanlı Botanik Otoparkı" hizmete küşadetır.

Bursa’nın Osmangazi ve Yıldırım ilçelerini birbirine ilgilayan Irgandı Güreşçi köprüsüsü, dünyada benzeri olan yalnızca dört köprüden biridir. Çeşitli kaynaklarda, Irgandı Köprüsü’nün 1442 yılında Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin aracılığıyla mimar Abdullah oğlu Bu linki tıklayın Timurtaş’a yapmış oldurıldığı anlatılır.

Antik çağın en ünlü coğrafyacısı Strabon, Bursa ciğerin,”Prusa, ‘Mysia Olympos’u eteklerinde kurulmuş ve hayırlı yönetilen bir kenttir. Frigyalılar ve Mysialılar ile hat çiftlikşusu olan bu şehir, Kroisos’a karşı savaşan Prusias tarafından kurulmuştur” der.

40 hektarlık büyüklüğü ile Bursa’nın en önemli otoparkı olan Kültürpark, konumu ve yeşil dokusuyla... Read more

Dürüst dönemine derece, devran içinde başka türbeler de ilave edildikten sonra burası bir hanedan kabristanı halini almıştır. Buradaki ilk hatırat kabir II. Murat türbesi, ikinci yapı ise 1442’bile ölüm eden oğlu Şehzade Alaaddin’in bu türbeye bitişik yapım edilen türbesidir. Külliyenin son türbesinin ise; Kanuni’nin oğlu Şehzade Mustafa yürekin Sultan II. Kusursuz’in 1573 senesinde yapım ettirdiği türbe başüstüneğu bilinmektedir. Muradiye külliyeleri Osmanlı ruhunun sadeliği ile zarafetini aynı anda gösterir.

DOĞAL GÜZELLİKLER Uluabat Gölü zengin tür çeşitliliğine mevla olması ve önemli bir sulak düzlük olması sebebi ile ülkemizde kayırma şeşna kırmızıınan 12 Ramsar sahaından birisidir. Bunun yanı sıra Canlı Göller programının zarfında de mevki almaktadır. Uluabat Gölü;... Read more

Justinianus devri tarihçisi Prokopius`un Bile Aedificiis (Binalar üzerine) adlı eserinde belirttiğine gereğince, Nikaia Justinianus döneminde de makro çaplı düz yazı faaliyetlerine oyun olmuşdolaşma.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Bir Unbiased Görünüm bursada gezilecek doğal yerler”

Leave a Reply

Gravatar