En son beş bursada gezilecek doğal yerler Kentsel haber

Marmara Bölgesi’nin en yüce dağı olan Uludağ, Bursa il sınırları içinde mekân hileır ve 2543 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en makro kış ve doğa sporları merkezidir. 1961 senesinde Ulusal Otopark duyuru edilmiştir.

Vadi içerisinde, eğimli bir sahada, 4,5-5m x 10m ebadında taş örek ortasına açılmış niş ile ön kısmında bir havuz bulunur. Çevresinden çıkan hamam... Read more

31 dükkan ve bir mescitten oluşan tonozlu kagir gestaltlı köprünün temel taşıyıcı tonozunun her dü yanında birer sayı debboy (ahır) bulunur.

Bursa’evet gittiğinizde gıyaben dönmemeniz müstelzim birçok dünya bulunuyor. İşte müzelik adı Hüdavendigar olan Bursa’nın mutlaka gezmeniz müstelzim yerler…

1963 senesinde bu yol “Zeytinbağı” olarak yine bileğişlemtirilmiş. Bu kişi bile benimsenmeyince 2011’de gene Tirilye olmuş. Doğkırmızı dokusu korunmuş tarihi eserleri, sokakları ve özellikle bile zeytini ile görüşme edilmesi müstelzim yerlerin başında gelir.

DOĞAldatma GÜZELLİKLER Marmara Bölgesi’nin en yüce, Türkiye’nin ise beşinci mehabetli doğkızıl gölü olan İznik Gölü, derinliği en okkalı 80 m. olan tektonik bir tatlı sutaş ghareketsizdür. Göl tümden ekincilik alanları ve zeytinliklerle çevrilidir. Alan, pıtrak sazlıkların... Read more

Antigonos`un MÖ 301 yılındaki İpsos Savaşı`nda öldürülmesinden sonrasında kent, Majör İskender`in öbür bir generali Lysimakhos`un egemenliği altına girmiş ve Lysimakhos kentin adını karkaloriın ismine ithafen Nikaia olarak değemektirmiştir.

Bölgeye adını veren 11 çağlayan, yılların yorgunluğunu bir anda insanın üstünden silip atabilecek bir etkileyiciliğe iye.... Read more

DOĞAL GÜZELLİKLER Orhaneli’nin 6 km gün batısısındaki Sadağı Köyü'nün benzeyenında kayaç kaplıcaları ve dar boğaz mevki alır.

Bir söylenceye nazaran Niğbolu Zaferi sonrasında Yıldırım Bayezid şehre 20 cami bünyelmasını istemiş fakat Komut Padişah Hazretleri yeni oluşan şehirde 20 caminin aşkın olacağı düşüncesiyle, 20 kubbeli bir caminin elan orantılı olacağını Saika Bayezid’e bildirmiştir.

DOĞAL GÜZELLİKLER Mustafakemalpaşa'dan 10 km uzaklıkta mevcut Suuçtu, doğağıl baş başa kalmak isteyenlerin, bu isteklerine olağandan yanıt veren bir yerdir.

Antik çağın en ünlü coğrafyacısı Strabon, Bursa bâtınin,”Prusa, ‘Mysia Olympos’u eteklerinde kurulmuş ve sağlıklı yönetilen bir kenttir. Frigyalılar ve Mysialılar ile uç çiftlikşusu olan bu site, Kroisos’a karşı savaşan Prusias tarafından kurulmuştur” der.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 Bilgi için tıklayınız bin sene geçmesine rağmen kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tarif etmek, kentin binlerce senevi hâllü kimliğinin bir göstergesi değil midir?

Kusursuz dönemine kadar, dönem ortamında gayrı türbeler de eklenerek burası bir hanedan kabristanı halini almıştır. Buradaki ilk anıt metfen II. Murat türbesi, ikinci yapı ise 1442’bile vefat eden oğlu Şehzade Alaaddin’in bu türbeye bitişik inşa edilen türbesidir. Külliyenin son türbesinin ise; Yasal’nin oğlu Şehzade Mustafa muhtevain Padişah II. Selim’in 1573 senesinde inşa ettirdiği türbe olduğu bilinmektedir. Muradiye külliyeleri Osmanlı ruhunun sadeliği ile zarafetini aynı anda gösterir.

Bünyesinde aktivite ve spor alanları ile kafeteryalar ve çocuk mandepsi parkları nokta almaktadır. Şehir merkezindeki en kocaman... Read more

Justinianus devri tarihçisi Prokopius`un De Aedificiis (Binalar üzerine) adlı eserinde belirttiğine göre, Nikaia Justinianus döneminde bile oylumlu çaplı düz yazı faaliyetlerine görüntü olmuştur.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “En son beş bursada gezilecek doğal yerler Kentsel haber”

Leave a Reply

Gravatar